Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам сайт?
Всього 24 людини

Всесвітній тиждень підвищення обізнаності про проблему стійкості до протимікробних препаратів

Дата: 25 листопада 2024 о 16:03, Оновлено 25 листопада 2024 о 16:17
42 перегляда

Стійкість до протимікробних препаратів – серйозна проблема не лише для України, а й неабияка загроза для людства. Вона виникає тоді, коли мікроорганізми (бактерії, віруси, грибки або паразити) набувають захисту від ліків, що мають їх знищувати.
З 18 по 24 листопада 2024 року в закладі освіти проходив Всесвітній тиждень обізнаності про антимікробні препарати. Учитель біології Валентина Власова та учитель основ здоров'я Микола Палажченко висвітлили дану тему серед учнів гімназії на проведених виховних годинах. Інформація щодо формування у здобувачів освіти та усіх працівників освітнього закладу навичок здорового способу життя розміщена на шкільному сайті.

Всесвітній тиждень підвищення обізнаності про проблему  стійкості до протимікробних препаратів, 18–24 листопада 2​​024

Загальна інформація

  • Стійкість до протимікробних препаратів – серйозна проблема не лише для України, а й неабияка загроза для людства.
  • Стійкість до протимікробних препаратів виникає тоді, коли мікроорганізми (бактерії, віруси, грибки або паразити) набувають захисту від ліків, що мають їх знищувати.

Причини виникнення

  • Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків, використання антибіотиків без лікарського призначення та недотримання пацієнтом призначеного курсу лікування.
  • З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Вони розмножуються далі, і нове покоління цих бактерій вже неможливо знищити цим антибіотиком. 

Наслідки антибіотикорезистентності

  • Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати.
  • Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні лікуються швидко й без наслідків, наприклад, пневмонії, можуть стати смертельно небезпечними для багатьох людей.
  • За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов'язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона смертей були безпосередньо спричинені нею.
  • Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.

Український контекст

  • Стійкість до протимікробних препаратів у час війни особливо небезпечна.
  • За правильного застосування протимікробні препарати рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте якщо у пораненого військового є стійкість до антибіотиків, це сильно ускладнює його лікування й одужання.  
  • Військова модель функціонування системи охорони здоров’я передбачає велику кількість евакуаційних етапів. Це підвищує ризики додаткового інфікування пацієнтів патогенами, не чутливими до багатьох поколінь антибіотиків, а також  їхнє поширення між різними лікарнями.
  • В Україні розповсюдженою є практика самолікування інфекцій антибіотиками без консультації з лікарем, що призводить до поширення антимікробної резистентності. Це відбувається через можливість купити антибіотики без рецепта лікаря.

Яких заходів вживає держава

  • Серйозним кроком для розв’язання проблеми неконтрольованого відпуску антибіотиків стало запровадження з серпня 2022 року електронного рецепта на них. За весь час було виписано 933 тисячі електронних рецептів на антибіотики.
  • Електронний рецепт можна отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Для пацієнтів він є додатковим кроком до зручного, а головне – безпечного отримання потрібних ліків.
  • До того ж функціонал електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків і розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно – фармацевтичний працівник поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та зазначить кількість відпущеного препарату.
  • У 2015 році ВООЗ запустила Глобальну систему нагляду за резистентністю та застосуванням антимікробних препаратів. Україна долучилася до неї кілька років тому.

Рекомендації

  • Щоби запобігти розвитку стійкості до протимікробних препаратів, пацієнтам варто:
    • Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займатися самолікуванням! Не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях.
    • Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.
    • Не використовувати  протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування.
    • Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати»  їм лікування.
    • Дотримуватися правил особистої гігієни. Мити руки з милом упродовж щонайменше 40 секунд перед приготуванням та вживанням їжі, після приходу з вулиці, відвідування вбиральні.
    • Робити усі щеплення за календарем, а також рекомендовані вакцинації, зокрема від грипу та ковіду. Ці захворювання викликані вірусами, але вони можуть ускладнюватися бактеріальними інфекціями.
    • Готувати їжу безпечно. Ретельно мити овочі та фрукти, добре термічно обробляти м’ясо, рибу, сир кисломолочний, мати окрему дошку для м’яса і ретельно її мити, дотримуйтеся правильних умов зберігання продуктів.
    • Користуватися бар’єрними засобами контрацепції. Вже зараз існує антибіотикорезистентна гонорея, яка дуже важко піддається лікуванню. Те саме може статися з іншими інфекціями, які передаються статевим шляхом.
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.