Масляна: звичаї і традиції святкування

Date: 15 лютого 2018 о 21:10

Масляна - улюблене народне свято, яке православні відзначають перед Великим постом.
Масляний тиждень, що символізує проводи зими і радісне очікування весни, служить підготовкою до останньої неділі - Прощеної. Масляну також називають Сирним тижнем, Млинницею, Колодієм, і припадає вона щороку на різні дати, в залежності від того, на який день випадає Великдень.
Цього року українці святкують давньослов'янське свято з 12 по 18 лютого.

У кожного дня Масляної є своє, особливе, значення:

Понеділок - зустріч. Саме в цей день прийнято зустрічати гостей, пекти перший млинець, прийнято ходити в гості до сватів і обговорювати подробиці майбутнього святкування: час, місце і склад гостей.

Вівторок - загравання. Для незаміжніх дівчат це день оглядин, коли можна кликати незнайомих хлопців додому. Саме масляні обряди зводилися до сватання, щоб після Великого посту зіграти весілля. Також існує повір'я, що якщо в цей день не з'їхати з гірки на санях, то можна цим образити Масляну.

Середа - ласунка. У цей день всі господині повинні накрити стіл з різних страв, і в першу чергу з млинців.

Четвер - розгуляй. З цього дня починається Широка Масляна. Суть цього дня полягає в тому, щоб виплеснути всю негативну енергію, накопичену за зиму, і вирішити конфлікти, якщо вони є.

П'ятниця - тещині вечірки. У цей день теща йде в гості до зятя на млинці. А зять повинен показувати свою повагу матері дружини.

Субота - посиденьки зовиці (зовиця - сестра чоловіка). За традицією в цей день ходять до всіх своїх рідних, друзів і сусідів, які повинні пригощати гостей млинцями. А молоді невістки запрошують в гості до себе сестер чоловіка та інших родичів.

Неділя - прощений день. У цей день серед близьких людей прийнято просити одне в одного пробачення за завдані образи і неприємності. А після цього спалювати опудало Масляної, співати й танцювати.

Ще одна цікава традиція на Масляну - ворожіння на першому випеченому млинці.

Тож цікаво було учням долучитися до відзначення цього народознавчого дійства. Вони з великим задоволенням гралися на вулиці, каталися на санках, співали, ворожили і, звичайно, смакували млинцями.

Любімо Україну! Вивчаймо нашу історію та культуру та святкуймо наші рідні тисячолітні свята.